HISTÓRIA

2020

02. 01. 2020 Vyúčtovanie grantu od Ars Bratislavensis poslané poštou. Snáď bude bez chyby.

Rok sme začali tak ako sme skončili predchádzajúci. Katastrofou! Hrali sme ju 11. januára v sobotu a na naše veľké prekvapenie bolo plno divákov, ba dosť ich vraj muselo odísť, lebo sa nezmestili.

15. 01. Vyúčtovanie na BSK poslané. Snáď bude bez chýb.

19. január 2020 16:40 Jóbova zvesť: Dňa 30.06. 2020 musia byť všetky priestory  úplne vysťahované a opustené.  Je to hraničný termín.  

Takže dovtedy musíme z Starej Cvernovky odísť. Plán B nemáme. Nie.

Na otvorený list Kolomana Kertésza Bagalu predsedovi Bratislavského samosprávneho kraja Jurajovi Drobovi na pomoc Divadlu Stoka, odpísal sám. (https://www.facebook.com/bratislavskykraj.sk/posts/10151375375979963?hc_location=ufi) Sľúbil pomôcť. Takéto niečo poteší.

V bratislavskom kine Lumière sa 30. januára 2020 konala premiéra dokumentárneho filmu Anny Gruskovej Život za divadlo, v ktorom sa hovorí i o Divadle Stoka.

31. 01. Vyúčtovanie a vecné vyhodnotenie projektu "Reprízy divadelných predstavení Divadla Stoka, večery čítania poézie, prednášky o modernom divadle s diskusiami." podporeného z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia sme v termíne poslali. Snáď bude bez chýb.

26. 02. Hľadáme priestory pre Divadlo Stoka. Situácia je taká, že môžeme byť mierni optimisti. Juch!!!

10. 03. Tak!!! Vo februári sme si obzreli viacero priestorov, z ktorých sa nám jeden celkom páčil. Pravdaže to neznamená, že ho máme, ale budeme sa oň usilovať.

11. 03. Divadlo Stoka vzhľadom na mimoriadnu situáciu ruší všetky podujatia do odvolania.

12. 03 Dosť apokalypticky vyzeráme. Mimoriadna situácia nám znemožnila hrať, a teda si aj predstavenia vyplácať. Nikto nevie, ako dlho to potrvá, ale sa predpokladá, že minimálne dva mesiace. Takže môžeme len čakať.

26. 03. Správa od majiteľa priestoru na Košickej ulici z dnešného dňa šokuje. Z nepochopiteľných dôvodov sa mení hraničný termín na vypratanie priestorov na mesiac máj 2020. Nie celkom vieme ako to v tejto mimoriadnej situácii môžeme zvládnuť.

02. 04. Ešte šokujúcejšia správa majiteľa priestoru na Košickej ulici. Rozhodol sa zrušiť prenájom k 30. aprílu!!! Rozum stojí. V týchto karanténnych časoch!!!??? Napokon sa to dohodlo na koniec mája, ale... Je to normálne?

30. 04. sa nám podarilo zrealizovať online pri zachovaní karantény Poetickú tvorbu Divadla Stoka. Členovia súboru čítali (spievali) svoju vlastnú tvorbu.

Zároveň chystáme online predstavenia a pomaly rozoberáme a balíme celé divadlo, aby sme odtiaľto do konca mája odišli. Prichýli nás Nová Cvernovka za veľmi slušných podmienok (ďakujeme) a potom... nevie sa. Uvidí sa.

08. 05. Šokujúca správa:

„Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

(FB 23 h) ZDOBROVOĽNÍME „ODVODY“ DO UMELECKÝCH FONDOV

Dnes sme na úrad vlády odovzdali návrh zákona na zdobrovoľnenie „odvodov“ do umeleckých fondov. Ide o ďalšie z našich opatrení, prijatých v rámci zmiernenia dopadov pandémie na kultúrny sektor.

Do konca roka 2020 tak spisovatelia, hudobníci, výtvarníci, herci, divadelníci, scenáristi a ďalší umelci nebudú musieť zo svojich honorárov odvádzať príspevok do umeleckých fondov.

V našej snahe pomôcť kultúrnej obci preklenúť toto nepriaznivé obdobie pokračujeme i naďalej a o nových opatreniach či riešeniach vás budeme pravidelne informovať.“

Takže zákon, ktorý platí len na Slovensku a vari na Kube (nikde inde na svete už nie) prestane minimálne do konca roka platiť. Pravdaže je to zatiaľ len návrh. Či to prejde??????? A potom zase naspäť do komunistických čias.

20. 05. Ranné stretnutie niekoľkých poslancov mestského zastupiteľstva Bratislava Staré mesto s členmi Divadla Stoka sa skončilo smutne. Vyhliadnutý priestor nevyhovoval.

21. 05. Súdny deň. Potom nastalo postupné rozoberanie divadla v Starej Cvernovke, ktoré sme od roku 2014 postupne zveľaďovali. Za deň sme ho „zlikvidovali“ a presťahovali do Novej Cvernovky, ktorej predstaviteľom patrí vďaka, že nám tam umožnili uložiť materiál, ba aj skúšať. Priestory hľadáme ďalej.

26. 05. Možno sa ešte nestalo, aby o nezávislej kultúre na Slovensku písal Frankfurter Allgemeine Zeitung

31. 05. Posledná večera v Divadle Stoka.

01. 06. Odovzdanie kľúčov majiteľom priestoru, kde Stoka sedem rokov existovala.

22. 10. 2020 Mestské zastupiteľstvo nám práve jednohlasne odhlasovalo pivničný priestor na Bielej ulici.