.týždeň 14/2018
Priama reč Lucie Piussi

V týchto zlomových časoch plných extrémnych nádejí aj útrap z beznádeje potrebujeme silnú duchovnú vzpruhu. Očistu. Niečo ako wellness duše. A tak som neomylným krokom zamierila medzi ruiny bývalej bratislavskej Cvernovky.

v industriálnej stavbe, kde sa už pár rokov vďaka všadeprítomným ateliérom na každom kroku umelecky recykluje, dýcha Uhlárovo divadlo Stoka neskutočnou atmosférou.
Už keď si sadáte do hľadiska, cítite to: Ste v zóne absolútnej slobody, ktorá kričí „som len dočasná, nebudem ti sľubovať žiadne istoty, len čistú rozkoš!“ Komik dohrá poklesnuté covery, zavrú sa ťažké dvere. Ozve sa sláčikové kvarteto a vy sa pustíte do neskutočného sveta čistých obrazobásní. Predstavenie je takmer bez slov. Hneď v prvej scéne sa pozeráte na dievča, ktoré chrliac krv vyznáva lásku inej žene... Nechutné? Vôbec. Krása ako z Rembrandtovho plátna. Scény sa rýchlo menia a nenechávajú po sebe žiadne racionálne vysvetlenie. Je tu len nekonečný priestor slobody ducha bez naftalínu a dramaturgických šnurovačiek. Ako z piesne Plastikov: „Je sladkost nerozumu sladká, je jízda v šťávě melounu vratká, i duše je zátěž, i pomyšlení na ní, v zahradě boží je času dost.“ Predstavenie Wellness prekypuje telesnosťou.
Tie mladé životy v absurdných konfrontáciách neprestávajú byť ani na sekundu božské. Aj komické utieranie zeme rozhaleným županom na úplne holom chlapovi je napriek všetkej trápnosti, ktorú by mohlo v realite vyvolávať, suverénne a krásne. Balet. Uhlár je básnik, ktorý povýši všetko malé, každodenné a komické do prekypujúcich, valiacich sa obrazov. Triedi, čistí, vynáša na svetlo, spája. A nikdy to nie je „larsforthierrovské“ ponáranie hlavy do splaškov. Napriek surovosti, ktorej sa nevyhýba, Stoka vracia holej telesnosti dôstojnosť. Keď sa po sedemdesiatich minútach predstavenie končí, je to, ako keby vás rozložili na súčiastky a ponorili do vzácneho oleja. A potom veľmi jemne a citlivo osušili a vrátili naspäť do života. Je to tak: Predstavenie Wellness  je wellnessom ducha.

.lucia Piussi
1. apríl 2018