Samá voda a žiadna sloboda

 

A sloboda je to, čo ťa najviac irituje, sloboda je to, čo ťa uráža a rozčuľuje, sloboda je to,
čomu tvoja duša nerozumie, je ako žena, čo ťa nemiluje.

 

Taký je text piesne Sloboda z posledného CD skupiny Živé kvety, taktiež nazvaného Sloboda. Piesne kapely Živé kvety, ktorá je súčasťou divadla Stoka, sú príliš prenikavé, podobne ako vôňa našich starých mám, tiež nazvaná Živé kvety. Speváčka a textárka je herečkou, gitarista sa stará aj o hudbu k predstaveniam.

Po tomto úvode už neprekvapí, že týždeň avizovaný v duchu absurdnej irónie Týždeň kultúrneho dedičstva, ktorý má Stoka práve za sebou, ukončila v sobotu koncertom Živých kvetov. Divadlo sa takto rozlúčilo so svojimi divákmi. K 1. aprílu má združenie Stoka opustiť priestory Stoky, ktoré jej dosť dávno poskytlo mesto Bratislava. Keďže rekonštrukcia bola v tom čase nevyhnutná, nasledoval krok 2: zháňať investície. V čase mečiarizmu boli na pomoci švajčiarska kultúrna nadácia Pro Helvetia, Nadácia otvorenej spoločnosti, Sorosovo centrum súčasného umenia či Nadácia na podporu občianskych aktivít. Vďaka nim, ale aj pôžičkám od súkromných osôb mohli priestory zrekonštruovať.

Konečne sa začalo hrať a okrem divadla tu vyrástla aj krčma. Vibroval tu život. Umelecký a spoločenský. Diskutovalo sa tu vášnivo, hralo sa oduševnene. Absurdné konanie nepochopeného človiečika v chaotickom víre starých schém a novej reality, zmietaného raz príliš odvážnymi, inokedy extrémne malomeštiackymi myšlienkami, bolo na komornej scéne prijímané so spriaznenými prejavmi. Len málokto sa vtedy odvážil tak razantne a otvorene  vykrikovať o našej úbohosti. Čo už, keď títo otvorení sektári dokážu tak odpudzujúco presne, ako karikaturisti na námestiach, zdeformovať pobolievajúce Achillove päty tejto spoločnosti a jej jednotlivcov?   

 

Na scéne aj za ňou

Stoka nebola len divadlo, aj keď by si to možno priala. Práve tam dostávali azyl kritici systému. Narodil sa tu génius loci, ktorý dostal do vienka rebelantstvo. Nakoniec, čo iné by alternatívnej a nezávislej pôde viac pristalo? Nepatrila však k tým kritikom systému, ktorí sa následne automaticky včlenia do mainstreamu. Naopak, stala sa chceným outsiderom, ktorý však vždy bol in. Keď do Bratislavy prichádzali každú jeseň na otvorenie Mesiaca fotografie študenti z českých umeleckých škôl, Stoka bola pre nich väčšou raritou než vychýrené Ufo, kam sa, mimochodom, v novej sezóne tiež už len tak bez objednania a zvýšeného vreckového nevyvezú.

Najstaršia skladba Živých kvetov mala jednoduchý názov Voda. Živel, ktorý mal vtrhnúť do prispatého slovenského kultúrneho života. Očista, ktorá mala provokovať našu apatiu a potom z nej odnášať nánosy minulého režimu. A pritom nič cudzie, naopak, to, čo je ľudskému telu najvlastnejšie. V podaní Lucie Piussi dokáže táto skladba zmraziť svojou naliehavosťou vypočutá aj po stýkrát (na napálenom CD z nahrávky letného koncertu v Stoke v lete 2002).

Hádam projekt alternatívneho divadla spolu s kapelou Živé kvety nevyschne, ani nezhnije. Má pred sebou niekoľko možností: starý projekt v nových priestoroch, nový projekt v nových priestoroch, alebo zánik. Každopádne, za Umelkou to otočte späť do mesta. Dvere na Pribinovej sa už zrejme neotvoria. Ak tam ešte budú stáť.

Už o chvíľu tá zvláštna budova aj s Bubánovou maľbou dvoch mužov, ktorí palicami tlčú na zemi tretieho muža, zaľahne k zemi. To množstvo príbehov, debát, polnočných silvestrovských kapustníc, studenej kofoly v horúcich letných večeroch, sa neodohralo na scéne, i keď práve ona tam mnohých pritiahla. Akokoľvek pateticky to znie, tieto príbehy žiadny stavebný príkaz nezlikviduje. Dá sa na nich dokonca aj stavať. Za predpokladu, že má niekto chuť začínať znova na zelenej lúke a najmä, ak vidí zmysel v tom, aby obyvatelia tejto krajiny mali priestor, ktorý bude šíriť vôňu alternatívy.

 

Vyhasnutá túžba

Spravili sme všetko, čo sa dalo, spravili sme všetko, čo sme mali. Nikdy sme neplakali, že je nás len málo, nikdy sme neverili, že sme malí.“ Skladba sa volá Čakám, kým táto chata spadne. Dvadsiateho tretieho marca by si Stoka pripomínala pätnáste výročie od uvedenia prvej premiéry. Pred pätnástimi rokmi vládla v spoločnosti silná túžba po slobode a premiéra v Stoke bola výsledkom tejto eufórie. Po čom túžime dnes a kam zmizla eufória?

Ak zakladateľ divadla Stoka Blaho Uhlár tvrdí, že experiment Stoka krachol, nie je to celkom pravda. Ak František Tóth zostane tam, kde podľa časti verejnosti nemá čo robiť, mal by ešte pomôcť svojim fanúšikom, medzi ktorých Stoka patrí. Ak nezostane, možno pomôžu miestni developeri. Ak ani to nie, potom staviam na našu pamäť a súčasne zmierenie sa s tým, že tento „experiment“ ukázal, v akých myšlienkových stereotypoch je táto krajina zakliata. Možno budeme spať ešte dlho, ale bolo by chybou mýliť si úžasné večery v Stoke s chimérami.

Žiaľ, už onedlho nás to prázdne miesto na Pribinovej a kultúrnej mape Bratislavy bude k tomu zrejme zvádzať. 

Jana Kadlecová