List Blaha Uhlára Adriene Richterovej

Adriena Richterová
Nadácia na podporu 
občianskych aktivít
Palárikova 31
811 04 Bratislava
 
 

V Bratislave, dňa 3. 8. 1999.
Vec: Žiadosť o odstúpenie z funkcie riaditeľky Nadácie na podporu občianskych aktivít.

Vážená pani Adriena Richterová

    Ste riaditeľkou nadácie, ktorej poslaním je „prostredníctvom grantov pre široké spektrum slovenských mimovládnych neziskových organizácií prispievať k rozvoju občianskej spoločnosti, demokracie a európskych hodnôt“.

   Občianska spoločnosť tvorí protiklad k spoločnosti etatistickej, kde je občan podriadeným štátu, štát sústreďuje vo svojich rukách všetku moc a používa ju proti občanovi za jeho peniaze. Túto spoločnosť u nás úspešne budoval komunistický režim až do roku 1989 a netreba sa hanbiť povedať, že ani jedna z následných vládnych garnitúr nemala úprimný záujem tento stav zmeniť. Civilizovaný svet v úsilí pomôcť našej krajine odstrániť túto nehumánnu koncepciu vypracoval viacero programov. Jedným z nich je i Nadácia na podporu občianskych aktivít.
   Vo Vašom liste s 12. 4. 1999 mi oznamujete, že Správna rada NPOA rozhodla o podpore nášho projektu subvenciou vo výške 200.000.- Sk. Isteže, o výške subvencie rozhoduje správna rada, nemožno proti tomu nič namietať, navyše, ako uvádzate, ide o „jednoznačné odporúčanie Správnej rady NPOA“. Musím len podotknúť, že v programe ROS sa hovorí o grante vo výške 500.000.- Sk, i to, že s Vaším vtedajším zamestnancom, s ktorým sme grant pripravovali, sme boli uzrozumení, že nič nestojí v ceste, aby naša organizácia príslušný grant získala, pretože spĺňa do bodky všetky požiadavky, ktoré program predpokladá. Od prvej polovice roka 1998 som teda vo všetkých rozpočtoch počítal s uvedenou sumou, ktorá by nás celkom odbremenila od problémov financovania nášho manažmentu, aby sa tento mohol sústrediť výlučne na získavanie prostriedkov na činnosť. Zníženie programovanej sumy bolo pre nás šokom. Nemohli sme však nijako protestovať, pretože opakujem, má to v kompetencii Správna rada NPOA, je to jej právo.
Napätie nastalo, keď som si v májovom vydaní mesačníka pre tretí sektor NON PROFIT prečítal, ktoré organizácie boli z príslušného programu obdarované. Keďže už dlhšie som mal podozrenie, že rozdeľovanie európskych prostriedkov prostredníctvom nadácie NPOA podlieha princípom, ktoré sú v rozpore s cieľom nadácie, pokúsil som sa dozvedieť viac o obdarovaných subjektoch. Napriek tomu, že ste mi odmietli odpovedať na žiadosť o bližšie určenie obdarovaných organizácií, podarilo sa mi získať informácie o subjekte, ktorý je menovaný ako Združenie Mím – združenie priateľov pantomímy Bratislava. Je ním štátne divadlo Aréna.  Vtedy sa moje zlé tušenia naplnili. Keď som sa dozvedel, že sami osobne ste iniciovali udelenie tohto grantu, tým, že ste pána Sládka presvedčovali o Vašej odhodlanosti podporiť ho a vnukli ste mu myšlienku, aby založil neziskovú organizáciu (pretože štátnu príspevkovú organizáciu Vám stanovy nepovoľujú obdarovať) uvedomil som si, že porušujete stanovy organizácie, ktorú vediete. Kľučka, ktorú ste mu navrhli, je právne nenapadnuteľná,  ale porušenie ducha NPOA a celkového vnímania občianskej spoločnosti je zrejmé a poburujúce. Pobúrenie narastie ešte väčšmi, keď sa od niektorých odborných posudzovateľov dozvieme, že Sládkov projekt neodporúčali a jeho obdarenie je výsledkom Vášho osobného lobbingu. (Tragikomicky napokon vyznie celá kauza, keď ste mu zo žiadaného grantu 1,5 milióna korún pridelili 100.000.- Sk.)

   Vo Vašom liste ďalej píšete, že nám NPOA za posledné roky pridelila „730.000.- Sk, čím zaiste prispela k rozvoju alternatívneho divadla na Slovensku.“ Áno. Máte pravdu. Pomohli ste nám v najhorších časoch a vďaka Vám za to. Je však pravda aj to, že Nadácia občianskej spoločnosti (FCS) nám v tom období prispela sumou približne približne 800.000.- Sk, Fond otvorenej spoločnosti a Sorosovo centrum súčasného umenia sumou približne jedného milióna korún,  a Švajčiarska kultúrna nadácia Pro Helvetia sumou zhruba 4,5 milióna Sk. To určite nijako neznižuje mimoriadnu hodnotu Vášho príspevku. Otázne však je, či máte právo použiť túto sumu ako dôvod, pre ktorý nám odporúčate „aby si Vaša organizácia v budúcnosti hľadala iné zdroje financovania“. Pravdepodobne viete, že v období mečiarizmu, keď alternatívne divadlá na Slovensku boli vládou a ministrom okradnuté o všetky dotácie, bolo Divadlo Aréna subvencované niekoľko desaťmiliónovými sumami. 

   Tu je ďalší a podstatný rozmer a dôvod existencie mimovládneho sektora. Nezávislosť!  Štát si zakladá svoje divadlá predovšetkým preto, aby skorumpoval umelcov, urobil z nich závislých sluhov. Závislý sluha môže niekedy dosiahnuť umelecké výsledky, ale NIKDY nemôže byť spolutvorcom spravodlivej spoločnosti. Dobre viete, že Milan Sládek bol jedným z mála, ktorý sa nepridali k masovej iniciatíve divadelných umelcov v časoch predchádzajúcej vlády. Vaše rozhodnutie podporiť ho znamená  podporu závislosti, podporu lojálnosti voči totalitným režimom.

   Na záver Vášho listu píšete: „Verím, že aj vzhľadom na Vaše netradičné a často prekvapivo razantné spôsoby komunikácie s donormi sa Vám to podarí (t.z.: nájsť iné zdroje financovania).“

   Vo formulácii „prekvapivo razantné spôsoby“ sa zračí urážka šľachtica, vyvoleného bohom, ktorému sa žiadateľ nedostatočne pokoril a tak sa stal nehodným odmeny. Musím preto opakovať,  že od iných organizácií sme dostali viac peňazí a nikdy som sa nepokoroval, nota bene nie tomu, ktorý nedáva zo svojho. Musím Vám povedať, že pridelenie prostriedkov od vyspelých nadácií i od štátu bolo vždy výsledkom kvalifikovaného posúdenia mojej a našej práce. Zároveň Vám musím pripomenúť, že nerozdávate svoje peniaze. Ste správcom rozdávania cudzieho majetku, prostým prostredníkom, od ktorého donor a rovnako i žiadateľ očakáva len korektnú službu. S hodnotením mojich „spôsobov“ som sa stretol na tejto úrovni prvýkrát počas môjho pôsobenia v neziskovej oblasti.

   Asi vôbec nepoznáte situáciu na Slovensku, kde daňoví poplatníci financujú celý prehnitý a prebujnený štátny aparát, ale mimovládne organizácie nesmú byť podporené štátnymi podnikmi. Vieme však veľmi dobre, že takmer všetky finančné toky v tejto oblasti sú bohapustým klientelizmom a prinajmenšom mäkkou korupciou. Sponzoring na Slovensku, vážená pani riaditeľka, neexistuje. Existuje len lobizmus a korupcia. Preto sú tu nadácie, ktorých cieľom je podporovať nezávislé a mimovládne subjekty. Vaše rozhodnutie podporiť z peňazí pre tretí sektor štátnu inštitúciu je hlboko neetické. 
Z Vašej nadácie odišlo v poslednom čase pár stabilných zamestnancov. Skúmali ste prečo?

   Nedostatok času mi bráni prešetrovať aj iné obdarované subjekty pod Vaším vedením. Nepochybujem, že by som bol zhrozený. To však snáď urobia iní.
 

   Vážená Adriena,

   Odstúpte zo svojho miesta a z ostatných miest, ktoré zastávate v treťom sektore a nikdy viac sa tu neukážte! Zavádzate do tejto oblasti úprimnej ľudskej činnosti vulgárny klientelizmus, odporné lobovanie – mäkkú korupciu. 

Blahoslav Uhlár
predseda
Združenia Stoka
Na vedomie:

Walter Rochel, Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Európskej komisie v SR
Christian Bourgin, Prvý tajomník Delegácie Európskej komisie v Slovenskej republike 
Členovia Správnej rady NPOA:
Zamestnanci NPOA:
Dušan Brozman, Pro Helvetia
Alena Pániková, OSF
Viera Žideková, SCCA
Fundation for a Civil Society

List bol odoslaný 3. augusta 1999. Do dnešného dňa nikto nezareagoval. Európskej komisii je asi jedno, či sa dodržujú, alebo nedodržujú stanovy nadácie.